Storägare kritiserar Astras budnobb

Den brittiska fondförvaltaren Schroders är besviket på Astra Zenecas agerande angående budet från Pfizer.

Schroders, som är Astra Zenecas tolfte största ägare med ett innehav om 2 procent av kapitalet, uppmanar läkemedelsbolaget att återuppta samtalen angående en försäljning av bolaget till Pfizer.

Det skriver Reuters.

Schroders kritiserar även Astra Zeneca för att ha avfärdat Pfizers indikativa bud på 55 pund per aktie som uppgavs vara det slutgiltiga budet.

 

 

nullnull

Dela:

Kommentera artikeln

I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.

Grundreglerna är:

  • Håll dig till ämnet
  • Håll en respektfull god ton

Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.



OBS: Ursprungsversionen av denna artikel publicerades på en äldre version av www.affarsvarlden.se. I april 2020 migrerades denna och tusentals andra artiklar över till Affärsvärldens nya sajt från en äldre sajt. I vissa fall har inte alla delar av vissa artiklar följt på med ett korrekt sätt. Det kan gälla viss formatering, tabeller eller rutor med tilläggsinfo. Om du märker att artikeln verkar sakna information får du gärna mejla till webbredaktion@affarsvarlden.se.
Annons från Titania