Storbankerna varnar för börsnedgång
Storbankerna menar att det finns starka signaler som pekar på att de globala marknaderna är på väg mot en kraftig nedgång.
Dessa signaler inkluderar investerare som ignorerar fundamenta och att relationen mellan aktier, råvaror och obligationer är på väg att brytas ner. Det skriver Bloomberg.
“Aktier har blivit mindre korrelerade med växelkurser, växelkurser har blivit mindre korrelerade med räntor, och allt har blivit mindre känsligt för olja”, skrev Morgan Stanleys Andrew Sheets, chef för strategi över flera tillgångsslag, i förra torsdagen.
Investerare sägs också ignorera de större makrofaktorerna, som data från tillverkningssektorn, medan de fokuserar på sektorsspecifika faktorer i sitt sökande efter orsaker att behålla en tjuraktig inställning till börsen.
Andrew Sheets liknar tecknen vid de som noterades 2005-2007. Han rekommenderar investerare att lägga mer av sina tillgångar i amerikanska aktier och minska exponeringen mot företagsobligationer.
Enligt Savita Subramanian, amerikansk aktiechef vid Bank of America Merrill Lynch, pekar det faktum att investerare inte fokuserar på bolagens resultat på att det globala rallyt är på väg mot sitt slut. För första gången sedan mitten av 2000-talet belönas inte de bolag som klår analytikernas snittprognoser med motsvarande kursuppgångar, menar hon.
Steven Major, strateg vid HSBC, rådde tidigare under augusti sina kunder att inte gå in i europeiska företagsobligationer och sade att kreditmarknaderna är överhettade.
Citigroups analytiker ser också tecken på att marknaden är på väg in i en sista spurt innan en recession som får obligationer och aktier att gå in en björnmarknad.
“Bubblor är vanliga i dessa allt äldre tjurmarknader”, skrev flera av Citigroups analytiker i fredags.
Kommentera artikeln
I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.
Grundreglerna är:
- Håll dig till ämnet
- Håll en respektfull god ton
Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.