Sval inledning på Wall Street
Dow Jones Industrial Average var klockan 16.16 ned med 0,1 procent till 18.254. På den bredare marknaden var S&P 500 ned med 0,1 procent till 2.121 medan Nasdaq Composite sjönk med 0,1 procent till 5.046.
Räntan på den tioåriga obligationen var upp sju punkter till 2,21 procent samtidigt som trettioårsräntan steg nio punkter till 3,01 procent.
Även under fredagen visade New York-börserna upp små rörelser med index som stängde nära nollstrecket. Riskviljan hölls tillbaka av svagare än väntade makroutfall, däribland för industriproduktionen.
Nyhetsflödet är tunt på måndagen. Dagens enda statistikpunkt av tyngd, NAHB husmarknadsindex, lämnades en halvtimme efter öppningen. Indexet uppgick till 54 i maj. Marknadens förväntningar var 57 och förra månadens oreviderade utfall låg på 56.
Kinesiska Alibaba, noterat i New York, har stämts av en rad lyxproduktsföretag som Gucci och Yves Saint Laurent då e-handelsjätten medvetet ska ha gjort det möjligt att sälja förfalskningar av bolagens varumärken. Alibaba har svarat att stämningen saknar grund och att bolaget har starka meriter i att bekämpa förfalskningar åt varumärkesbolag. Aktien backar 1,4 procent.
Läkemedelsbolaget Endo International har meddelat att de köper Par Pharmaceutical Holdings från private equity-firman TPG för omkring 8 miljarder dollar. Endo tappar 2,8 procent.
Chiptillverkarna Intel och Altera ska enligt New York Post återigen föra samtal om ett uppköp från Intels sida. Intel syns 0,2 procent högre, Altera klättrar 5,7 procent.
Kameratillverkaren Gopro har uppgraderats av Oppenheimer till market perform från tidigare underperform. Aktien noteras 3,4 procent högre.
Kommentera artikeln
I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.
Grundreglerna är:
- Håll dig till ämnet
- Håll en respektfull god ton
Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.