Swedbank köper Danske Banks retailverksamhet i Litauen och Lettland

Swedbank har nått en överenskommelse med Danske Bank om att förvärva deras retailverksamhet i Litauen och Lettland, enligt ett pressmeddelande.

Förvärvet omfattar omkring 120.000 privatkunder i Litauen med cirka 525 miljoner euro i lån och omkring 7.000 privatkunder i Lettland med cirka 116 miljoner euro i lån.

Inga finansiella detaljer i affären framgår.

Affären förutsätter godkännande av tillsynsmyndigheterna i såväl Litauen som Lettland. Förvärvet beräknas träda i kraft under första kvartalet 2016.

Danske Bank uppger att försäljningen inte påverkar deras framtida intjäning i någon väsentlig grad och att bankens prognoser för 2015 är oförändrade.

Danske Banks private banking-verksamhet i Litauen och verksamheten i Estland ingår inte i affären, påpekas det.

 

 

Dela:

Kommentera artikeln

I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.

Grundreglerna är:

  • Håll dig till ämnet
  • Håll en respektfull god ton

Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.



OBS: Ursprungsversionen av denna artikel publicerades på en äldre version av www.affarsvarlden.se. I april 2020 migrerades denna och tusentals andra artiklar över till Affärsvärldens nya sajt från en äldre sajt. I vissa fall har inte alla delar av vissa artiklar följt på med ett korrekt sätt. Det kan gälla viss formatering, tabeller eller rutor med tilläggsinfo. Om du märker att artikeln verkar sakna information får du gärna mejla till webbredaktion@affarsvarlden.se.