Tema IT: Kringutrustning – Blandat

Kringutrustning är den mest splittrade av IT-branscherna.

Under kringutrustning samlas i princip allt som inte går attinordna under de andra branscherna. En bättre benämning skullekanske vara Övrigt. Branschen är ett hopkok av helt olikaverksamheter och företag. Tillsammans omsatte bolagen ibranschen drygt 5,4 miljarder under förra året, en ökning medhela 25 procent. Vinsterna förbättrades ännu mer ochvinstmarginalen hamnade i snitt på 5 procent.

Ett av de större segment som går att identifiera i branschen ärmarknaden för skrivare, faxar och kopieringsmaskiner. Japanskabolag dominerar här totalt. På skrivare exempelvis har japanskatillverkare drygt 90 procent av den internationella marknaden.Störst i Sverige är Canon, som också är marknadsledande ivärlden.Vissa aktörer i branschen har också andra verksamheteroch sorteras därför in under andra branscher. Exempelvis tillhörHewlett-Packard de allra största i skrivarbranschen, menbolagets andra verksamheter gör att bolaget trots det hamnarbland hårdvarubolagen. Hewlett-Packard köper dock sina skrivarefrån Canon, vilket gör att Canon totalt tillverkar drygt hälftenav världens skrivare. På kopieringsmaskiner och faxar är detockså japansk dominans. Trenden är att alla dessa områden gårihop alltmer till maskiner som är skrivare, fax ochkopieringsmaskin i ett.

1997 ökade antalet sålda skrivare i Sverige med drygt 17 procent,enligt EITO. Värdet av de sålda skrivarna ökade dock med merblygsamma 8,1 procent, på grund av prispressen i branschen. Även1998 kan bli ett bra år. Den väntade ökningen av personaldatorerdrar troligen upp försäljningen av skrivare också eftersom deflesta personaldatorpaket även innehåller en skrivare. Det rörsig främst om bläckstråleskrivare, som dominerar marknaden förprivatpersoner.

FÅ NYHETERTekniskt sett har annars inte så mycket hänt på marknaden. Detär fortfarande laser- och bläckstråleteknikerna som delar uppmarknaden mellan sig, med marknadsandelar på drygt 40 procentvar. Det är gamla och beprövade tekniker. Exempelvis byggerlaserskrivare på en teknik, xerografin, som patenterades redan1937. Både lasertekniken och bläckstråletekniken har förbättratsoch skrivarna blir ständigt snabbare och billigare. Men jämförtmed övriga IT-branschen går utvecklingen förhållandevis långsamt.Möjligtvis kan svenska Array Printers bidra till attbranschkartan ritas om något. Bolaget har utvecklat en nyskrivarteknik, Tonerjet, som ska kombinera laserskrivarenskvalitet och prestanda med bläckstråleteknikens lägre pris.Bolagets affärsidé är att licensiera sin teknologi tillproducenterna och tjäna pengar på royalties. Fördelarna medtekniken är främst pris och snabbhet. Tekniken lämpar sigsärskilt väl för färgutskrifter och det är här den storapotentialen finns för Tonerjet. På färgskrivare dominerarfortfarande bläckstråletekniken. Laserskrivare med färg är än sålänge mycket dyra och har därför inte tagit någon större andelav marknaden.

Men det tar tid att utveckla ny teknik. Array Printers harfunnits i tio år, men har fortfarande ingen färdig produkt utepå marknaden. Bolaget har samarbetsavtal med bland annat Minoltaoch hoppas ha en färdig produkt på marknaden inom ett år. Undertiden har priser och prestanda på de redan etablerade teknikernafortsatt att utvecklas. Dessutom har nya tekniker dykt upp,bland annat vaxstråleteknik. Men Array tror att Tonerjetfortfarande har stora fördelar jämfört med konkurrenterna. Måletär att Tonerjetteknologin ska tillhöra de dominerande på 2000–talet.Två av de större aktörerna på den svenska marknaden, RankXerox och Olivetti, har nyligen ingått ett teknologiskt ochstrategiskt samarbete. De ska sälja och marknadsföra varandrasprodukter och alliansen innebär också tekniskt samarbete. RankXerox är starka på lasertekniken, medan Olivetti främstbehärskar bläckstråleskrivare.

SPECIELL STRATEGIEtt nygammalt bolag som seglat upp som en av de större blandkringutrustningsföretagen är Turn-IT. Under sina vingar rymmerTurn-IT åtta bolag med helt olika verksamheter, varav många hörhemma i andra branscher. Men bolagets speciella strategi gör attdet egentligen inte passar in någonstans. Flera av dotterbolagenpassar dock in i det vi normalt kallar kringutrustning, blandannat Swedeltaco (datatillbehör) och Tridata (digitalalagringsmedia).

Turn-IT har expanderat kraftigt det senaste året och av de tiodotterbolagen förvärvades hela sju förra året. Det innebar attomsättningen ökade från 51 till 386 miljoner. Tanken är att Turn–IT genom sina dotterbolag ska spegla IT-branschen och erbjudasina aktieägare riskspridning. Därför finns både program- ochhårdvaruföretag liksom datakonsulter bland dotterbolagen. Än sålänge dominerar hårdvara, men framtida förvärv ska öka andelenkonsulttjänster och programvara. Bolaget var tidigare noterat påSBI-listan, men har nu tagit klivet in på O-listan. Affärsidénhar uppskattats av aktiemarknaden, Turn-IT tillhör årets riktigakursvinnare. Normalt brukar börsen vara minst sagt skeptisk tilldiversifiering och riskspridning inom koncerner, dock inte idetta fall. Turn-IT ska fortsätta med förvärven. Hittills harendast svenska bolag förvärvats, men även expansion utomlandsligger i planerna.

Dela:

Kommentera artikeln

I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.

Grundreglerna är:

  • Håll dig till ämnet
  • Håll en respektfull god ton

Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.



OBS: Ursprungsversionen av denna artikel publicerades på en äldre version av www.affarsvarlden.se. I april 2020 migrerades denna och tusentals andra artiklar över till Affärsvärldens nya sajt från en äldre sajt. I vissa fall har inte alla delar av vissa artiklar följt på med ett korrekt sätt. Det kan gälla viss formatering, tabeller eller rutor med tilläggsinfo. Om du märker att artikeln verkar sakna information får du gärna mejla till webbredaktion@affarsvarlden.se.