Toppranking för svenskdoldisens London-restaurang

Den svenske affärsjuristen startade sin första restaurang så sent som 2011. Nu har den rankats bland världens 100 bästa restauranger.

Den 1 juli 2011 öppnade hobbykocken Mikael Jönsson restaurangen Hedone i Chiswick, London. Efter bara ett drygt år förärades den en stjärna i Guide Michelin.

På måndagen offentliggjorde San Pelligrino den nya listan över Världens 100 bästa restauranger. På den åtråvärda listan återfinns Hedone på plats nummer 60 – upp tre placeringar sedan i fjol.

Även Esperanto i Stockholm får plats på listan som nummer 97.

I skrivande stund har endast platserna 51-100 offentliggjorts.

 

 

nullnull

Dela:

Kommentera artikeln

I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.

Grundreglerna är:

  • Håll dig till ämnet
  • Håll en respektfull god ton

Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.



OBS: Ursprungsversionen av denna artikel publicerades på en äldre version av www.affarsvarlden.se. I april 2020 migrerades denna och tusentals andra artiklar över till Affärsvärldens nya sajt från en äldre sajt. I vissa fall har inte alla delar av vissa artiklar följt på med ett korrekt sätt. Det kan gälla viss formatering, tabeller eller rutor med tilläggsinfo. Om du märker att artikeln verkar sakna information får du gärna mejla till webbredaktion@affarsvarlden.se.
Annons från Nordic Bridge Fund