Trump överraskar – kopparpriset faller

Donald Trump tog marknaden på sängen när det i går meddelades att koppar som råvara skulle undantas från 50% tull. Marknaden hade förberett sig på tullar och handlat upp marknaden, som nu istället föll med runt 20%. Flera amerikanska börsbolag i branschen föll under gårdagen.
Kopia av Kopia av Kopia av Kopia av Kopia av Kopia av Kopia av Kopia av Kopia av Kopia av Kopia av Kopia av Kopia av Kopia av Dubbel
Affärsvärldens analytiker Otto Klaar. Foto: Affärsvärlden / Boliden

Det amerikanska kopparpriset faller runt 20% på nyheten att Donald Trump undantar kopparmalm, kopparkoncentrat och kopparkatoder från de tidigare annonserade 50%-iga tullarna. Tullarna kommer bara att gälla för halvfärdiga produkter, som tråd och rör.

Trump beordrade en utredning för tullar på koppar i februari. I början av juli annonserades att USA kommer att införa tullar på 50% från den första augusti.

Handlare och företag skyndade att köpa på sig koppar innan tullarna skulle träda i kraft. Det drev upp priserna i USA jämfört med London. I USA toppade priserna med 30% premium mot London, enligt Wall Street Journal.

Tullen skapar ett skydd för amerikanska producenter av kopparprodukter, men ger inget skydd för gruvbolag eller smältverk. Flera berörda bolag backade på amerikanska börsen igår. Freeport McMoRan, som är USAs största kopparproducent, backade 9,5%.

Affärsvärldens analytiker Otto Klaar säger att det inte behöver vara fel att stötta inhemsk produktion genom tullar, men att koppar är fel råvara att göra det med.

“I fallet koppar är det nog feltänkt eftersom produktionen är spridd över ganska många länder. Samtidigt blir kostnaden för den inhemska ekonomin enorm,” säger han och tillägger:

“Däremot kan nog sådana steg vara nödvändiga för sällsynta jordartsmetaller för att vi ska få till produktion utanför Kina. Bolidens VD Mikael Staffas nämnde i en intervju med Affärsvärlden i våras att något liknande måste göras om vi vill få till större europeisk nickelproduktion.”

Hur påverkas Sverige?

Enligt Klaar ägs alla svenska koppargruvor av Boliden, men Boliden säljer till andra marknader än USA.

“I princip hela Bolidens försäljning är inom Europa och hade därmed inte direkt träffats av de tidigare indikerade tullarna.”

“Nu när kopparkoncentrat och kopparkatoder undantas är vi tillbaka på ruta ett. Även för Lundin Mining som producerar kopparkoncentrat i Sydamerika.”

Vilka blir vinnare och förlorare?

“Boliden och Lundin Mining är vinnare på att ickeförädlade kopparprodukter undantas, även om påverkan hade varit ganska liten. Stora förlorare finns bland de amerikanska koppartillverkarna”, säger Otto Klaar.

Lundinarna har ett bolag som heter Faraday Copper med en kopparfyndighet i Arizona. Den aktien har rusat under sommaren. Koppartullarna var tänkta för att gynna just denna typ av projekt. Det blir en stor förlust för bolaget om Trump inte presenterar någon annan lösning för att stödja inhemska kopparprojekt.”

Läs mer:

Gruvindustrin kämpar med sällsynta jordartsmetaller: ”Har inte kunskap om tekniken”

Bolidens VD duckade gruvköpet: Inte lyckats räkna ihop Viscaria

Dela:

Kommentera artikeln

I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.

Grundreglerna är:

  • Håll dig till ämnet
  • Håll en respektfull god ton

Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.