USA-terminer pekar uppåt

Kurserna på New York-börserna väntas inleda svagt uppåt på en av de mest rapporttunga dagarna i kvartalet. Före öppning har bland annat Caterpillar och Ford bekänt färg.

S&P 500-terminen är klockan 14.47 0,2 procent över fair value medan Nasdaq 100-terminen ligger 0,2 procent över.

Globalt har aktiemarknaderna fortsatt att fokusera på oroligheterna i Gaza och Ukraina, men ett starkt kinesiskt inköpschefsindex har vägt upp för det. Även inköpschefssiffrorna från Europa har kommit in över förväntan.

“Den starka statistiken från Kina och Europa har ökat på riskviljan. Den amerikanska resultatsäsongen har i stort kommit ut bättre än väntat så det är därför aktiemarknaden fortsätter att skjuta till nya toppnoteringar”, kommenterade Alvin T. Tan, chef för valutastrategi på Societe Generale i London, enligt Bloomberg News.

På bolagsfronten har Caterpillar kommit med delårssiffror som överträffade förväntningarna sett till vinsten under kvartalet. Bolaget sänkte dock medelpunkten i intäktsprognosen för 2014 och uppger att man ännu inte sett några tecken på att gruvsegmentet ska ta fart detta år. Aktien var ned 2,6 procent i förhandeln.

Vidare in i bilsektorn visade Ford upp en vinst per aktie över förväntan, samtidigt som bolaget bekräftade vinstprognosen för 2014. Kollegan General Motors resultat per aktie kom in under förväntan och bolaget tog kostnader på 1,2 miljarder för återkallningsrelaterade reparationer och 0,2 miljarder i omstruktureringskostnader avseende Europa.

Ford steg 1,7 procent medan General Motors föll tillbaka 1,9 procent.

I läkemedelssektorn inkom både Eli Lilly och Bristol Myers med kvartalsresultat som var bättre än väntat. Bristol Myers stiger 0,7 procent och Eli Lilly har inte rört sig i förhandeln.

Sociala nätverket Facebook kom med rapport sent i går kväll och redovisade ett justerat resultat per aktie om 0,42 dollar, klart bättre än väntade 0,26 dollar per aktie. Intäkterna i kvartalet uppgick till 2,91 miljarder dollar, där väntat var 2,8 miljarder. Rapporten verkar gillas av de flesta och aktien handlas 7,9 procent högre i förhandeln.

På statistikfronten har det amerikanska arbetsmarknadsdepartementet meddelat att antalet nya arbetssökande i USA uppgick till 284.000 under förra veckan. Marknaden hade räknat med att antalet skulle uppgå till 308.000.

Kvar på statistikagendan i USA finns – veckostatistik över konsumentförtroende och preliminärt inköpschefsindex (Markit) för juli klockan 15.45. Klockan 16 kommer statistik över nya husköp.

 

 

Dela:

Kommentera artikeln

I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.

Grundreglerna är:

  • Håll dig till ämnet
  • Håll en respektfull god ton

Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.



OBS: Ursprungsversionen av denna artikel publicerades på en äldre version av www.affarsvarlden.se. I april 2020 migrerades denna och tusentals andra artiklar över till Affärsvärldens nya sajt från en äldre sajt. I vissa fall har inte alla delar av vissa artiklar följt på med ett korrekt sätt. Det kan gälla viss formatering, tabeller eller rutor med tilläggsinfo. Om du märker att artikeln verkar sakna information får du gärna mejla till webbredaktion@affarsvarlden.se.
Annons från Nordic Bridge Fund