Svensk politik
Vänsterblocket hade vunnit om det vore val idag

Sett till enskilda partier hade Socialdemokraterna fått flest röster 29,1%, följt av Moderaterna med 22,7% och Sverigedemokraterna med 18,6%.
När det kommer till hur väljarna sympatiserar med partier, det vill säga de partier som man anser sig stå närmast men inte nödvändigtvis kommer rösta på under riksdagsvalet, framgår det att sympatierna är lägre för samtliga partier i högerblocket jämfört med hur man hade röstat idag vid ett val.
SCB undersökte också ställningen till EU och euron. En stor majoritet på 57,5% är fortfarande för ett medlemskap medan 15,9% är emot. Samtidigt är uppfattningen den motsatta kring euron där 63,5% hade röstat nej och 20,6% ja om det vore en folkomröstning i november.
I euroomröstningen i september 2003 fick ja-sidan 42,0% av rösterna medan nej-sidan fick 55,9%.
Kommentera artikeln
I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.
Grundreglerna är:
- Håll dig till ämnet
- Håll en respektfull god ton
Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.