”Volvo Cars på väg mot börsen”
Göteborgsbaserade Volvo Cars förbereder en obligationsemission. Senaste gången det hände var när biltillverkaren ingick i Volvo AB, rapporterar Financial Times.
Att Volvo Cars nu tar steget in på kapitalmarknaden är ett första steg till en kommande börsnotering av bolaget, uppger källor för tidningen.
– Vad som är viktigt för oss, tror jag, är att vi måste förbättra bolaget och driva det som att det var börsnoterat, säger Volvo Cars vd Håkan Samuelsson till Financial Times.
Enligt kinesiska Zhejiang Geely Holding, som köpte Volvo Cars 2010, finns det inga “omedelbara” planer på en börsnotering.
nullnull
Kommentera artikeln
I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.
Grundreglerna är:
- Håll dig till ämnet
- Håll en respektfull god ton
Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.