Affärsvärlden ger ett neutralt råd för Qliro
Betaltjänstbolaget Qliro försöker stärka positionerna inom betallösningar mot e-handeln. 2024 var ett investeringsår där bolaget nu ska skörda frukterna. Affärsvärlden ser vissa lovande tendenser, men även en del frågetecken, skriver tidningen i en analys på onsdagen.
“Vi ser dock några tydliga och konkreta risker, som prispress och regulatoriska hinder, som kan göra att utvecklingen blir svagare än bolagets egna tro. Vi vill se mer bevis innan vi fullt ut vågar tro på bestående förbättringar. Rådet blir neutral”, skriver Affärsvärlden i sin slutsats.
Kommentera artikeln
I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.
Grundreglerna är:
- Håll dig till ämnet
- Håll en respektfull god ton
Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.