Emergers ser mer klarhet kring Grangex, höjer värdet till 82 kronor per aktie (70)
Emergers höjer det motiverade värdet för gruvbolaget Grangex till 82 kronor (70), enligt en uppdragsanalys.
I analysen uppges det att det finns mer klarhet kring Grangex framöver efter att den preliminära ekonomiska bedömningen offentliggjorts för återstarten av Sydvaranger-gruvan.
“Grangex har nu som mål att slutföra en definitiv genomförbarhetsstudie för Sydvaranger senast i juli 2025, uppnå finansiell stängning under 2025 och påbörja den första produktionen i början av 2027. Sammantaget uppskattar vi nu ett riskjusterat nettonuvärde (rNPV) för Grangex-aktien på 82 kronor per aktie, beroende på att hindren relaterade till strömförsörjningen vid Dannemora löses och att ledningen lyckas anskaffa den finansiering som krävs för att utveckla tillgångarna”, skriver Emergers.
Kommentera artikeln
I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.
Grundreglerna är:
- Håll dig till ämnet
- Håll en respektfull god ton
Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.