Atlas Copco
Atlas Copco letar storförvärv
I fjol förvärvade Atlas Copco brittiska Edwards Group för 1,5 miljarder dollar. Nu ser bolaget möjligheter för en liknande storaffär i den industriella sektorn.
– Det finns fortfarande bolag som ligger inom området kompressorer, vakuum och industriverktyg som man skulle kunna tänka sig, säger Ronnie Leten till Bloomberg.
Enligt honom har de svenska börsjättarna mer kapital än de haft på 15 år, vilket öppnar upp för nya bolagsköp. Samtidigt påpekar han att värderingen av flera av uppköpskandidaterna har rusat i höjden på grund av de kvantitativa lättnaderna – något som gör det svårt att hitta rätt objekt, enligt Ronnie Leten.
– Ska man köpa något för 12, 13 eller 14 gånger ebitda? Det är den stora frågan, säger han till Bloomberg.
Enligt vd:n finns det ”fina möjligheter” av varierande storlek på marknaden, inklusive uppköpskandidater som kan förändra Atlas Copco i grunden.
Under de senaste åren har bolaget stärkt affären kring företagstjänster som nu står för 43 procent av intäkterna. Ronnie Leten vill nu stärka detta intäktsben ytterligare till 50 procent av intäkterna.
– Vi börjar mer och mer likna ett försäkringsbolag. Det leder till bra avkastning och ger också bra service till kunderna, säger han till Bloomberg.
nullnull
Kommentera artikeln
I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.
Grundreglerna är:
- Håll dig till ämnet
- Håll en respektfull god ton
Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.