Oljepriset
Barclays höjer oljeprisprognoser
Brent-oljan väntas i genomsnitt handlas till 60 dollar per fat under 2015, en ökning med 9 dollar från tidigare prognos, skriver Reuters.
Prognosen för 2016 höjs samtidigt med 8 dollar till 68 dollar per fat. Även WTI-oljan får höjda prognoser med 8 dollar till 54 dollar per fat i år och med 7 dollar till 64 dollar 2016.
Även Bank of America Merrill Lynch och Societe Generale har nyligen gjort justeringar på uppsidan i takt med att oljepriserna återhämtat sig.
Kommentera artikeln
I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.
Grundreglerna är:
- Håll dig till ämnet
- Håll en respektfull god ton
Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.