Om Afv
Björn vinner en Björn – Affärsvärlden prisas

Affärsvärldens analytiker Björn Rydell tilldelas i år priset i Björn Davegårdhs minne. Björn Davegårdh var en svensk affärsjournalist som bland annat startade Börsveckan och skrev för Dagens industri. Han är känd för att ha skrivit på ett sätt som var begripligt för en bredare publik och populariserade aktieintresset i Sverige. Priset instiftades efter Björn Davegårdhs död av familjen Davegårdh tillsammans med Dagens industris tidigare chefredaktör Hasse Olsson.
Priset delas ut till en journalist som utmärkt sig exceptionellt under året. Juryns motivering betonar både Rydells förmåga att väcka intresse och att göra komplicerad information begriplig. Att Rydell lyckats producera närmare 250 analyser om året med imponerande träffsäkerhet nämns också i motiveringen.
“Aktiekänslan håller högsta klass, oavsett bransch eller bolagsstorlek lyckas han identifiera värde och potential”, lyder motiveringens slutkläm.
Rydell är glad över att ha blivit tilldelad priset.
Du är den yngsta personen som vunnit priset till minne av Björn Davegårdh. Hur känns det?
“Det är en stor ära att vinna detta pris. Björn Davegårdh var en mycket skicklig analytiker som jag hört mycket gott om. Han var duktig på att förklara komplicerade saker på ett enkelt sätt vilket är något jag försöker eftersträva”, säger Rydell.
“Sedan jag var liten har jag alltid varit en tävlingsmänniska så att få vinna priset är roligt och det är dessutom kul att vara den yngsta vinnaren.”
Vad har priset för betydelse för dig framåt?
“Det är många duktiga personer som vunnit tidigare. Att få vara en del av det är smickrande och ger en motivation och ett kvitto på att man gjort något bra.”
“Förutom att Björn och jag delar samma förnamn så delade vi också passionen för aktiemarknaden och särskilt de små bolagen på börsen. De senaste åren har storbolagen gått betydligt bättre än mikro- och small cap. Men förhoppningsvis kan småbolagen få revansch kommande år.”
Även Affärsvärlden vinner priser
Även Affärsvärlden har vunnit priser. FH Rankings, där över 300 professionella respondenter i aktiemarknaden och på börslistade bolag fått tycka till, delar ut två priser till tidningen. Affärsvärlden vinner i kategorin “Bästa veckomagasin” för 29:e året i rad och andrapris i kategorin “Topprankad media”.
Läs mer:
Affärsvärlden är Årets Affärsmagasin – tung utmärkelse till Afv-analytiker
Pris till aktieskribent i Björn Davegårdhs anda
Kommentera artikeln
I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.
Grundreglerna är:
- Håll dig till ämnet
- Håll en respektfull god ton
Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.