Börskommentar: På jakt efter trenden

Börsen fortsätter att vara mycket skakig. Kanske kan avgörandet i kampen om Vita huset ge besked om den fortsatta trenden.

En titt på förra veckans kursutveckling på aktiemarknaderna speglar inte alls den gångna veckans ryckiga händelseförlopp. Risken på marknaden är fortsatt stor trots de senaste månadernas kraftiga rekyl nedåt. Sett över veckan som gick var alla de tre ledande amerikanska aktieindexena, Dow Jones Industrials, S&P 500 och Nasdaq, i stort sett oförändrade. De dagliga kursrörelserna var dock betydligt mer dramatiska med svängningar på ett par procent eller mer under enskilda handelsdagar.

Dags för återhämtning

Förra veckan tycktes det som om teknikaktierna i USA åter stod inför en period av uppgångar. Nasdaqbörsen glömde snabbt bort datajätten Hewlett-Packards mycket svaga helårsrapport med fallande vinstmarginaler och Dells prognos om fallande försäljningsvolymer. De kritiska rösterna kring PC-industrins framtida vinstpotential tystnade för en stund. Flera analyshus menade då också att det blivit dags för en återhämtning för tekniksektorn efter ett par månader när branschen hade halkat efter de mer handfasta, cykliska industrigrenarna som verkstadsindustrin och skogssektorn.

Dessutom har Goldman Sachs stjärnanalytiker Abby Joseph Cohen givit tekniksektorn ytterligare näring genom att beteckna branschen som mer köpvärd än någon gång hittills under året.

Dyrare PVC-plast

Den amerikanska centralbankens varning för det höga oljeprisets inverkan på inflationsrisken har dock åter gjort osäkerheten till det dominerande temat på börsen. Kanske kan avgörandet av presidentvalet bli det som gör att Wall Street återfår tillförsikten.

På Stockholmsbörsen har på sistone några ovanliga aktier varit börsvinnare. Förra veckans kursraket var Cell Networks. Bolaget har förvisso tidigare varit börsvinnare när aktiemarknaden var som mest uppblåst i februari-mars, men sedan dess har internetkonsulten lyst med sin frånvaro från vinnarlistan. Kurslyftet berodde på att bolaget lyckades plocka in närmare 100 miljoner kronor från aktieägarna. Detta skedde i form av en defensiv nyemission som inte gjordes för att finansiera köp av nya konsultföretag, utan för att täcka det dagliga blodflödet. Uppenbarligen var dock bolagets förmåga att ta in nytt kapital en tillräcklig anledning för att sätta fart på aktiekursen.

Även butiksexponeringsbolaget HL Display återfinns bland vinnaraktierna. Bolaget redovisade en oväntat stark tiomånadersrapport med tanke på den kraftiga prisökningen för insatsvaran PVC. Samtidigt uppger bolaget att man står fast vid den tidigare utlovade omsättnings- och resultatprognosen för helåret på 880 miljoner kronor respektive 50 miljoner kronor.

PR-stopp

I övrigt kan man notera ett par förvärvsaffärer i mer traditionella branscher. Det är Trelleborg, Getinge och Hexagon som har köpt bolag. I ingetdera fallet rörde det sig om omtumlande händelser; likväl valde Hexagons ledning att stoppa handeln på börsen inför tillkännagivandet. Det ligger nära till hands att anta att börsstoppet föranleddes av att bolaget vill försöka generera mer publicitet och intresse för aktien.

Dela:

Kommentera artikeln

I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.

Grundreglerna är:

  • Håll dig till ämnet
  • Håll en respektfull god ton

Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.



OBS: Ursprungsversionen av denna artikel publicerades på en äldre version av www.affarsvarlden.se. I april 2020 migrerades denna och tusentals andra artiklar över till Affärsvärldens nya sajt från en äldre sajt. I vissa fall har inte alla delar av vissa artiklar följt på med ett korrekt sätt. Det kan gälla viss formatering, tabeller eller rutor med tilläggsinfo. Om du märker att artikeln verkar sakna information får du gärna mejla till webbredaktion@affarsvarlden.se.