Danska inflationen högsta på nära två år

Konsumentpriserna i Danmark ökade i årstakt i juli och ökningstakten är den högsta som noterats sedan i augusti 2023.
WEB_INRIKES
Foto: Johan Nilsson / TT

På årsbasis steg konsumentpriserna, KPI, 2,3 procent (+1,9). Det är främst mat och icke-alkoholhaltiga drycker som driver uppgången, plus 6,5 procent. Hus- och allmännyttiga kostnader samt telekom steg också i en snabbare takt.

I månadsbasis var ökningen 1,5 procent, upp från 0,2 procent i juni. Kärn-KPI, alltså exklusive energi och icke-processad mat, var upp 2,2 procent, vilket är den högsta nivån sedan i januari förra året, och upp från 1,9 procent i juni.

Danmark, % juli, 2025 juni, 2025
KPI, YY 2,3 1,9
Dela:

Kommentera artikeln

I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.

Grundreglerna är:

  • Håll dig till ämnet
  • Håll en respektfull god ton

Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.