SKF
Danske: Därför är kullagertillverkaren köpvärd
Det framgår av ett marknadsbrev daterat den 8 oktober.
Med en möjlig tillväxt på 3 procent förväntar sig Danske Bank ett rörelseresultat på cirka 2,3 miljarder kronor, mot Factsets konsensus som ligger på 2,25 miljarder.
“Den största möjliga risken för sämre marginaler är en lägre produktion för att undvika ökande lager. Samtidigt förväntas detta ha ett större inflytande på det fjärde kvartalet än det tredje. Framöver förväntar vi oss en fortsatt positiv syn på efterfrågan inom vind-, flyg-, bil- och järnvägsverksamheterna samt försäljningen i Nordamerika. Tillsammans utgör dessa områden 40 procent av försäljningen”, skriver banken.
Samtidigt bedöms de framtida utsikterna vara något sämre för den industriella efterfrågan i Europa, försäljningen i Latinamerika och lastbilsverksamheten.
Kommentera artikeln
I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.
Grundreglerna är:
- Håll dig till ämnet
- Håll en respektfull god ton
Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.