Emissionsguiden
En flagga i DistIT:s nyemission

DistIT har fastställt villkoren för sin företrädesemission av aktier som kan tillföra bolaget 106 Mkr brutto. Kostnaderna väntas bli 1 Mkr vilket motsvarar 0,9% av emissionsbeloppet.
Kapitalet ska användas till att betala tillbaka ett brygglån (32 Mkr), återbetala en mottagen förskottsbetalning avseende försäljningen av dotterbolaget Deltaco Baltics – en affär som hävdes (28 Mkr), samt till löpande verksamhet (45 Mkr). Det senare handlar främst om att köpa in produkter för att möta efterfrågan.
Emissionsguiden hissar en flagga för emissionen.
Kapitalbehov i trängt läge
Nöden har ingen lag. I desperata lägen tvingas bolag ofta kompromissa bort det långsiktigt rätta. Riskerna med nyemissioner i nödlidande bolag är alltså dubbelt höga.
Givet DistIT:s svaga operativa utveckling ser bolaget ut att vara i behov av ett likviditetstillskott inom kort. Det bekräftas av att DistIT har tagit upp ett brygglån inför emissionen.
Tomas Fällman, CFO på DistIT, kommenterar:
“Den förestående emissionen syftar till att skapa en förbättrad likviditetssituation för DistIT. För att möta en redan existerande efterfrågan samt för att förbereda viktig handel runt Black Friday och jul så tar DistIT upp ett brygglån redan innan emissionen, för att på så sätt uppnå så positiva effekter som möjligt av det kommande kapitaltillskottet.”
Emissionsguiden återkommer eventuellt med en ny artikel om emissionen i samband med att bolaget publicerar sitt informationsdokument omkring den 12 september. I annat fall kommer nästa artikel i anslutning till utfallet.
Läs även:
Kommentera artikeln
I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.
Grundreglerna är:
- Håll dig till ämnet
- Håll en respektfull god ton
Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.