Fed-chef: Räntan kan höjas i juni

Charles Evans, ordförande för Chicago-kontoret vid USA:s centralbank Federal Reserve, räknar inte med att centralbanken kommer att lämna fler guidningar kring styrräntan, utan bedömer att centralbanken snarare vid varje kommande möte kommer att fatta beslut kring huruvida styrräntan ska höjas.

Det uppger han för journalister i samband med Swedbank Global Outlook Seminar i Stockholm.

Evans utesluter inte att en styrräntehöjning skulle kunna komma redan i juni. Hans egen bedömning är dock att det inte kommer att vara lämpligt att höja styrräntan förrän i början av nästa år.

“I juni kommer vi att titta på situationen och statistiken. Ifall man känner förvissning om att inflationen kommer att öka och om vi känner förvissning kring ekonomins bana och att vi ser förbi svagheten under årets första kvartal, så kan man tänka sig ett scenario där det argumenteras för en styrräntehöjning i juni”, säger Charles Evans.

“Vi kommer att hantera frågan möte för möte när vi tar besluten. Jag förväntar mig inte att vi kommer att komma med någon ytterligare indikator eller guidning såsom vad som skulle krävas, eller ‘vi är snart där, gör er redo’. Jag tror inte att vi kommer att uppge något sådant”, tillägger han och rekommenderar att man tittar på Fed-uttalandets beskrivning av ekonomin för vägledning kring när styrräntan kan komma att höjas.

Evans anser att statistiken för årets första kvartal var en stor besvikelse och uppger att BNP-tillväxten kan komma att revideras ned till så mycket som -1 procent.

“Vi hade en tuff vinter”, säger han och hänvisar till ett antal andra övergående faktorer. Ekonomiska fundamenta är dock mycket bättre och indikerar bättre tillväxt framöver, anser han.

“Jag är inte säker på att årets andra kvartal kommer att vara opåverkat av de övergående effekterna från årets första kvartal. Det kan finnas en viss fortsatt påverkan så att tillväxten inte blir 2,5 procent, men tillväxten borde bli bättre än innan, och sedan bör det andra halvåret bli bra”, förutskickar Fed-ledamoten som uppger sig ha varit överraskad av den ekonomiska svagheten under inledningen av året.

 

 

nullnull

Dela:

Kommentera artikeln

I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.

Grundreglerna är:

  • Håll dig till ämnet
  • Håll en respektfull god ton

Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.



OBS: Ursprungsversionen av denna artikel publicerades på en äldre version av www.affarsvarlden.se. I april 2020 migrerades denna och tusentals andra artiklar över till Affärsvärldens nya sajt från en äldre sajt. I vissa fall har inte alla delar av vissa artiklar följt på med ett korrekt sätt. Det kan gälla viss formatering, tabeller eller rutor med tilläggsinfo. Om du märker att artikeln verkar sakna information får du gärna mejla till webbredaktion@affarsvarlden.se.
Annons från Stockholms Universitet