Fredrik Thafvelin köper 1 miljon aktier i Feelgood

Fredrik Thafvelin köpte ytterligare 1 miljon aktier i Feelgood, där han är styrelseordförande, den 17 september.

Det framgår av Finansinspektionens insynslista.

Nyligen flaggade Fredrik Thafvelin för köp av 2 miljoner aktier i bolaget och efter den senaste transaktionen äger han 3 miljoner aktier i Feelgood.

Säljare var några av Feelgoods storägare, bland annat den största ägaren Rolf Lundström. Fredrik Thafvelin siktar på att köpa fler aktier i Feelgood.

– Jag tror väldigt på aktien och köper det jag får tag på, säger han till Nyhetsbyrån Direkt.

Dela:

Kommentera artikeln

I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.

Grundreglerna är:

  • Håll dig till ämnet
  • Håll en respektfull god ton

Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.



OBS: Ursprungsversionen av denna artikel publicerades på en äldre version av www.affarsvarlden.se. I april 2020 migrerades denna och tusentals andra artiklar över till Affärsvärldens nya sajt från en äldre sajt. I vissa fall har inte alla delar av vissa artiklar följt på med ett korrekt sätt. Det kan gälla viss formatering, tabeller eller rutor med tilläggsinfo. Om du märker att artikeln verkar sakna information får du gärna mejla till webbredaktion@affarsvarlden.se.
Annons från Nordic Bridge Fund