Marknader
Högre börsöppning väntas
Det nya uttalandet i går visade dock att en ökning av styrräntan anses vara osannolik i april. Uppmärksamheten riktas nu istället mot mötet i juni då dörren är öppen för en räntehöjning
“Riksbankens räntesänkning tog verkligen investerarna på sängen med en önskvärd kronförsvagning till följd och ny rekordnivå för OMXS30”, skriver IG Markets i sitt morgonbrev.
“Inför torsdagen fortsätter de positiva tongångarna trots att Fed slopade “tålmodig” i språkbruket. Marknaden tog fasta på att Fed flaggat för långsammare takt i kommande räntehöjningar. Yellen verkade också obekväm med den starka dollarn som en pressande faktor på inflationen. Under natten har rallyt i euron avtagit lite.”
På bolagsfronten visade Volvos lastbilsleveranser en nedgång på 1 procent i februari jämfört med samma period i fjol. 15.456 lastbilar levererades under månaden, att jämföra med förväntade 15.737.
Fortsatt på Volvo skriver Dagens industri i dag att vd Olof Persson sannolikt kommer att avskedas inom kort. Enligt uppgifter från “välplacerade källor” ska det bero på svaga försäljningssiffror.
Fingerprint har fått en order på touchsensorer värd 75 miljoner kronor som ska levereras till smartphonetillverkare i Kina mellan mars och juli i år.
Doro kommer att belastas med 20 miljoner kronor i det första kvartalet på grund av otillräcklig valutasäkring. Samtidigt upprepas helårsprognosen för 2015 och förslag på att ingen utdelning lämnas för 2014.
Skistar ökade vinsten efter skatt till 398 miljoner kronor i det andra kvartalet, från 358 miljoner samma period i fjol.
Axfood och Avanza handlas i dag exklusive utdelning.
Kommentera artikeln
I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.
Grundreglerna är:
- Håll dig till ämnet
- Håll en respektfull god ton
Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.