Jim O’Neill: Detta är slutet för tjurmarknaden

Enligt ekonomen Jim O’Neill, känd för att ha myntat begreppet BRIC-länder, är den amerikanska marknaden dyr och väldigt känslig för dåliga nyheter just nu. Det säger han i en intervju med CNBC.
Han menar att det är mycket möjligt att den amerikanska centralbanken Federal Reserves duvaktiga hållning byts ut och att en antydan om en åtstramning från Fed skulle få stor effekt på såväl den amerikanska aktiemarknaden som obligationsmarknaden.
– Vi kan gå in i slutet av den tioåriga tjurmarknaden för aktier. Den sortens volatilitet som vi har sett de senaste sex månaderna är väldigt annorlunda än det vi har sett de senaste tio åren, säger han.
Kommentera artikeln
I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.
Grundreglerna är:
- Håll dig till ämnet
- Håll en respektfull god ton
Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.