Oljepriset
Oljepriserna lyfter med börsglädjen
Tidigare i veckan slöts ett kärnenergiavtal med Iran som förväntas innebära ökad oljeexport från landet och därmed ett ökat oljeutbud på marknaden.
“Ibland är det svårt att hitta en logisk förklaring till prisrörelser på oljemarknaden. Priserna steg för två dagar sedan, trots att kärnenergiavtalet med Iran öppnade upp för ännu mer oljeutbud. I går pressades priserna trots att den amerikanska oljelagerdatan visade på en kraftig nedgång i USA-oljelagren”, konstaterar Commerzbank i ett analysbrev.
BMI Research, en enhet inom Fitch, bedömer att återkomsten av iransk olja till marknaden kommer att senarelägga en ombalansering av den globala oljemarknaden under 2016, med tanke på det redan existerande överutbudet i år. Det rapporterar Dow Jones Newswires.
Under morgonen meddelades att Norge i juni preliminärt producerade 5 procent mer olja jämfört med prognosen från Oljedirektoratet.
Under eftermiddagen vänds finansmarknadens blickar mot budskapet från Europeiska centralbankens ordförande Mario Draghi.
Kommentera artikeln
I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.
Grundreglerna är:
- Håll dig till ämnet
- Håll en respektfull god ton
Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.