Pfizer höjer prognos

Det amerikanska läkemedelsbolaget redovisar en vinst över förväntan för årets andra kvartal. Bolaget höjer också prognosen för helåret.

Pfizer redovisar ett justerat resultat på 0,56 dollar per aktie (0,58) för det andra kvartalet 2015.

Väntat var ett resultat på 0,51 dollar per aktie, enligt Zacks Estimates.

Det rapporterade resultatet var 0,42 dollar per aktie (0,45).

Intäkterna blev 11,9 miljarder (12,7), väntat var 11,4.

Pfizer höjer prognosen för helåret 2015. Justerat resultat per aktie väntas nu landa i intervallet 2,01-2,07 dollar medan intäkterna spår landa i intervallet 45-46 miljarder. Rapporterad vinst per aktie spås landa i intervallet 1,38-1,47 dollar.

Inför rapporten väntades en justerad vinst per aktie på 2,04 dollar samt intäkter på 45,8 miljarder under helåret 2015, enligt analytikerna.

 

 

Dela:

Kommentera artikeln

I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.

Grundreglerna är:

  • Håll dig till ämnet
  • Håll en respektfull god ton

Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.



OBS: Ursprungsversionen av denna artikel publicerades på en äldre version av www.affarsvarlden.se. I april 2020 migrerades denna och tusentals andra artiklar över till Affärsvärldens nya sajt från en äldre sajt. I vissa fall har inte alla delar av vissa artiklar följt på med ett korrekt sätt. Det kan gälla viss formatering, tabeller eller rutor med tilläggsinfo. Om du märker att artikeln verkar sakna information får du gärna mejla till webbredaktion@affarsvarlden.se.