Ratos
Ratos: Tittar på både förvärv och avyttringar
Det svarar Ratos vd Susanna Campbell på en analytikerfråga vid dagens delårsrapportkonferens.
Börsnoteringsvärderingarna i dag är ”mer attraktiva än på flera år och där finns nu goda möjligheter för köpare och säljare att mötas”,
svarar Campbell en annan analytiker. De förväntade noteringsvärderingarna just nu får anses vara på rättvisande nivåer, menar hon.
Konkurrensen från andra aktörer kring förvärvsobjekten har, om något, ökat en aning på senare tid och då mest när det gäller “större” objekt. Det gör det mer sannolikt att Ratos potentiella förvärv framöver rör sig om “något mindre” bolag, meddelar Campbell.
Den tes som Ratos under en lång tid kommunicerat kring att tidsbegränsade private equity-fonder står inför en avyttringsvåg har inte ändrats den senaste tiden, är ett annat besked från Ratos-vd:n.
nullnull
Kommentera artikeln
I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.
Grundreglerna är:
- Håll dig till ämnet
- Håll en respektfull god ton
Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.