Skanska
Skanska får order i USA värd 6,6 miljarder kronor

Kontraktet är totalt värt 848 miljoner dollar. Skanska kommer att inkludera sin 75-procentiga andel av kontraktet, värt 630 miljoner dollar eller cirka 6,6 miljarder kronor, i orderingången för USA för det tredje kvartalet i år. Det framgår av ett pressmeddelande.
Projektet omfattar uppgradering av den befintliga norra ingången och tillägg av två nya byggnader för kemikaliehantering på Hillview Reservoir-området.
Arbetet påbörjades i augusti och beräknat färdigställande är i april 2030.
Kommentera artikeln
I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.
Grundreglerna är:
- Håll dig till ämnet
- Håll en respektfull god ton
Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.