Federal Reserve
Trump: Fed nära majoritet för att sänka räntan

Det rapporterar CNBC.
Uttalandet kommer i spåren efter att han avsatt guvernören Lisa Cook, utnämnd av Joe Biden. Det ska dock nämnas att det kommer att avgöras rättsligt då Cook inte tänker avgå utan istället stämma Donald Trump.
Trump har redan utsett två av sju ledamöter och har föreslagit sin ekonomiske rådgivare Stephen Miran som ersättare för Adriana Kugler, som nyligen gått i pension.
“När vi väl har en majoritet kommer bostadsmarknaden att svänga, och det kommer att bli bra”, sade Trump i samband med ett regeringssammanträde.
“Folk betalar för höga räntor. Det är det enda problemet med oss. Vi måste få ner räntorna lite grann.”
Trump tog även upp frågan om vem som skall ersätta Lisa Cook, som han vill ha bort på grund av anklagelser om bedrägeri i samband med fastighetsaffär.
“Vi har några mycket bra personer för den positionen, och jag tror att vi har några mycket bra personer som vi är på väg ner till”, sa han.
“Jag tror att jag kanske, i mitt eget huvud, har någon som jag gillar”, fortsatte presidenten.
Kommentera artikeln
I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.
Grundreglerna är:
- Håll dig till ämnet
- Håll en respektfull god ton
Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.