USA-terminer kring nollan

Kurserna på New York-börserna väntas inleda kring nollstrecket när handeln drar igång på måndagen.

Föregående vecka avslutades med en orörlig börs, i spåren av en blandad amerikansk jobbrapport för oktober på fredagen. I morgon tar handlarna helg igen för firandet av Veterans Day, vilket innebär stängda marknader.

S&P 500-terminen är klockan 14.39 oförändrad mot fair value medan Nasdaq 100-terminen är 0,1 procent över.

De amerikanska börserna handlas kring rekordnivåer och inget tyder på att det ska ändras vid öppning.

“Det finns ingen press nedåt, folk väntar på ännu en uppåtrörelse. En av de utlösande faktorerna kan vara bolagsnyheterna denna vecka med kvartalssiffror från Cisco och Wal-Mart”, kommenterade Herbert Perus, aktiechef vid Raiffeisen Capital Management i Wien, enligt Bloomberg News.

På bolagsfronten har det varit lugnt före öppning. McDonalds presenterade en oktoberförsäljning som var något bättre än väntat, efter att ha kommit in med en riktigt svag septembersiffra. Aktien steg 0,9 procent i förhandeln.

3D-printerbolaget 3D Systems har kommit med delårsrapport där både vinsten per aktie och intäkterna var något högre än väntat. Bolaget upprepade dessutom helårsprognosen för 2014. Aktien ökade 3,0 procent i förhandeln.

Ingen betydande amerikanska makrostatistik finns på agendan i dag.

 

 

Dela:

Kommentera artikeln

I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.

Grundreglerna är:

  • Håll dig till ämnet
  • Håll en respektfull god ton

Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.



OBS: Ursprungsversionen av denna artikel publicerades på en äldre version av www.affarsvarlden.se. I april 2020 migrerades denna och tusentals andra artiklar över till Affärsvärldens nya sajt från en äldre sajt. I vissa fall har inte alla delar av vissa artiklar följt på med ett korrekt sätt. Det kan gälla viss formatering, tabeller eller rutor med tilläggsinfo. Om du märker att artikeln verkar sakna information får du gärna mejla till webbredaktion@affarsvarlden.se.