Avanzas sparare köper Nvidia och säljer Saab

Efter flera månader med svenskt fokus vände Avanzas kunder åter blicken mot USA i maj.
Sjösättning av ubåten HMS Halland
Foto: Saab

Amerikanska börser visade starkare utveckling än svenska under månaden, vilket fick spararna att återvända till favoriter som Nvidia och Berkshire Hathaway, där köpen ökade efter Warren Buffetts besked om avgång vid årsskiftet.

“Amerikanska aktier har lyst med sin frånvaro i köptoppen sedan januari. Nu letar sig Nvidia, som är den mest ägda utländska aktien på Avanza, tillbaka. Aktien är upp 25 procent i maj, vilket innebär att den nu också är på plus sedan årsskiftet. Aktiespararna hoppas på fortsatt uppgång och köper”, säger sparekonomen Philip Scholtzé i en kommentar.

Investor var mest köpta aktien följt av Evolution, som under månaden föll på sin rapport för det första kvartalet. Även Embracer köptes efter kursfall.

På säljsidan märks ett skifte inom försvarssektorn: tyska Rheinmetall köptes medan Saab såldes, motsatt april. Handelsbanken, Swedbank och SBB fanns också bland de mest sålda aktierna.

SBB är den fjärde mest ägda aktien bland Avanzas kunder och har för många säkerligen varit en surdeg som länge levt i portföljen med ett stort rött minustecken. Därför är det inte helt förvånande att många trycker på säljknappen när aktien studsat upp nästan 50 procent i maj i samband med bolagets delårsrapport”, avslutar Philip Scholtzé.

Mest köpta Mest sålda
Investor B Handelsbanken A
Evolution SAAB B
NVIDIA Swedbank A
Embracer Group B SBB Norden B
Novo Nordisk B Nordea Bank
Rheinmetall AG Volvo B
Camurus Volvo Car B
Berkshire Hathaway Inc Class B Telia Company
Storskogen B Asmodee
Yubico Nibe Industrier B
Dela:

Kommentera artikeln

I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.

Grundreglerna är:

  • Håll dig till ämnet
  • Håll en respektfull god ton

Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.