Fastighet Bostadspriser
Bostadsrea i rekordskrapan
I januari 2015 såldes en nyproducerad etagelägenhet belägen på våning 89-90 i One57 för 100,5 miljoner dollar. Det motsvarar närmare 840 miljoner kronor i dagens penningvärde.
Det genomsnittliga kvadratmeterpriset för skyskrapans alla lägenheter är cirka 111 300 dollar, närmare 930 000 kronor.
Bostadsutvecklaren Extell Development har valt att även sälja de 38 lägenheter som från början var tänkta att bli hyresrätter. I fjol försökte Extell Development sälja lägenheterna i en enda affär till ett pris på 250 miljoner dollar, men kunde inte hitta någon intressent. Under våren har man i stället valt att sälja de 38 bostäderna separat.
Priset på lägenheterna, belägna på våning 32-38, ligger på mellan 3,5-17,5 miljoner dollar, cirka 29-145 miljoner kronor. Kvadratmeterpriset på de 38 lägenheterna ligger på i snitt 36 400 dollar, drygt 300 000 kronor, skriver The Real Deal. Det är nästan 70 procent lägre än snittpriset för övriga bostäder i One57.
nullnull
Kommentera artikeln
I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.
Grundreglerna är:
- Håll dig till ämnet
- Håll en respektfull god ton
Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.