Marknader
LSE nära köp av Frank Russell
Det framgår av ett pressmeddelande.
LSE sitter i förhandlingar med Northwestern Mutual Life Insurance Company som är moderföretag till Russell.
LSE varslade redan tidigare i maj om att en transaktion gällande Frank Russell skulle kunna bli aktuell och att en eventuell affär
skulle delvis betalas med nyemission.
Russell består dels av indexverksamheten, Russell 2000 (ett småbolagsindex) och dels av investeringsverksamheten som förvaltar tillgångar värda 260 miljoner dollar.
Kommentera artikeln
I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.
Grundreglerna är:
- Håll dig till ämnet
- Håll en respektfull god ton
Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.