Wall Street-hackaren fast i Ryssland

Den amerikan som misstänks vara inblandad i det största dataintrånget på Wall Street sitter i en förvaringscell i Ryssland där han sitter i en förvaringscell för illegala invandrare, skriver Bloomberg.

Tillsammans med två andra är han misstänkt för att ha stulit data från över 100 miljoner av JP Morgans bankkunder mellan åren 2007 och 2015. Uppgifterna ska enligt amerikanska myndigheter ha använts till bland annat börsmanipulation som ska ha genererat vinster på hundratals miljoner dollar, skriver Bloomberg.

I maj tidigare i år greps han i Moskva och den 20 maj dömdes han till böter på 5 000 rubel, runt 700 kronor, samt utvisning ur landet.

I nuläget sitter han i en förvaringscell i Ryssland och förhandlar med amerikanska myndigheter om att få återvända till sitt hemland. Om han återvänder till USA kommer han omedelbart att gripas, uppger källor för Bloomberg. En överenskommelse mellan USA och Ryssland om ett utlämnande väntas bli klar senare denna månad.

Dela:

Kommentera artikeln

I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.

Grundreglerna är:

  • Håll dig till ämnet
  • Håll en respektfull god ton

Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.



OBS: Ursprungsversionen av denna artikel publicerades på en äldre version av www.affarsvarlden.se. I april 2020 migrerades denna och tusentals andra artiklar över till Affärsvärldens nya sajt från en äldre sajt. I vissa fall har inte alla delar av vissa artiklar följt på med ett korrekt sätt. Det kan gälla viss formatering, tabeller eller rutor med tilläggsinfo. Om du märker att artikeln verkar sakna information får du gärna mejla till webbredaktion@affarsvarlden.se.
Annons från Nordic Bridge Fund