Credit Suisse: 5 orsaker att inte investera i Sydkorea

I en ny rapport radar Credit Suisse upp fem punkter som talar mot investeringar i Sydkorea, skriver Business Insider.

Credit Suisse har dragit ner exponeringen mot Sydkorea från 15 till 5 procent. Två av bankens analytiker Alexander Redman och Arun Sai ger fem orsaker till varför investerare ska hålla sig borta från landet. Det skriver Business Insider.

1. Sydkorea är en av endast tre tillväxtmarknader där tillväxten väntas bli negativ under året. Vinstmarginalerna har fallit från 6,3 procent 2004 till 3,9 procent 2014 och de sydkoreanska bolagen beräknas ha en avkastning på eget kapital på 9,8 procent under de kommande tolv månaderna.

2. Vinsprognoserna är bland de svagaste bland samtliga tillväxtekonomier. Konsensus för de sydkoreanska bolagen har kommit ned med 25 procent de senaste 14 månaderna. Tekniksektorn är enda ljuspunkten.

3. Den svaga yenen slår hårt mot de sydkoreanska exportbolagen. Credit Suisse spår att wonen kommer stärkas ytterligare mot yenen det närmaste året.

4. De procentuella utdelningarna till sydkoreanska aktieägare är små. Under de senaste två åren har utdelningarna uppgått till knappt en tredjedel av genomsnittet i tillväxtekonomierna.

5. Industriproduktionen går åt fel håll och exporten minskade med 3,4 procent i februari 2015 jämfört med samma period ett år tidigare. Det är det största fallet på två år. Credit Suisse spår att landets industriproduktion ska förbli trög under resten av året.

 

 

nullnull

Dela:

Kommentera artikeln

I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.

Grundreglerna är:

  • Håll dig till ämnet
  • Håll en respektfull god ton

Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.



OBS: Ursprungsversionen av denna artikel publicerades på en äldre version av www.affarsvarlden.se. I april 2020 migrerades denna och tusentals andra artiklar över till Affärsvärldens nya sajt från en äldre sajt. I vissa fall har inte alla delar av vissa artiklar följt på med ett korrekt sätt. Det kan gälla viss formatering, tabeller eller rutor med tilläggsinfo. Om du märker att artikeln verkar sakna information får du gärna mejla till webbredaktion@affarsvarlden.se.
Annons från Stockholms Universitet