EMU
Ökat överskott i EMU-ländernas handelsbalans
Den icke-säsongsjusterade exporten var upp 3 procent i årstakt. Även den icke-säsongsjusterade importen var upp 3 procent.
För EU redovisas ett överskott om 20,5 miljarder euro i december, vilket kan jämföras med ett överskott om 11,4 miljarder euro för samma månad året före.
Den icke-säsongsjusterade exporten i EU var upp med 7 procent i årstakt medan den icke-säsongsjusterade importen var upp 1 procent.
Statistiken presenteras av den europeiska statistikbyrån Eurostat.
Kommentera artikeln
I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.
Grundreglerna är:
- Håll dig till ämnet
- Håll en respektfull god ton
Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.