Fastighet Bostadsmarknad
Rekordmånga bostadsrätter såldes ifjol
Medelpriset för en bostadsrätt i landet steg med 17 procent, från 1,7 miljoner kronor år 2014 till 2 miljoner år 2015. Det framgår av statistik från SCB.
I de tre storstadsområdena (Stor-Stockholm, Stor-Göteborg och Stor-Malmö) såldes det bostadsrätter för 171 miljarder kronor, vilket motsvarar 79 procent av det totala försäljningsvärdet.
57 procent av alla bostadsrättsförsäljningar ägde rum i något av de tre storstadsområdena, konstaterar SCB.
Tor Borg, chefsekonom vid den statliga bolåneaktören SBAB, noterar att antalet sålda bostadsrätter under fjolåret motsvarar 10 procent av beståndet. “Ganska hyfsad omsättning”, kommenterar han.
Kommentera artikeln
I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.
Grundreglerna är:
- Håll dig till ämnet
- Håll en respektfull god ton
Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.