Swedbank
Swedbank: Minoritetsregering försvårar reformer
“Samtidigt ser vi en ökad frustration i väljarkåren som jag tror har en botten i en känsla av utanförskap, så det är en utmanande period”, säger han till reportrar på morgonen.
I Sverige fortsätter diskussionen kring de svenska hushållens skuldsättning och bostadsprisökningarna i storstäderna, noterar han.
Här är det glädjande att antalet byggstarter har ökat i Sverige, men det är från en låg nivå, noterar Michael Wolf.
“Här hoppas vi verkligen att det ändå finns en politisk kraft att fortsätta prioritera det här området”, säger Swedbank-chefen.
På europeisk nivå hoppas Michael Wolf att bankstresstesterna, vars utfall väntas presenteras på söndag, kommer att medföra en städning av det europeiska banksystemet.
“Jag hoppas även här att vi tar ytterligare ett steg i att städa ut de dåliga lånen ur dessa banker för att få ett bättre förtroende och en bättre kraft i det europeiska banksystemet”, säger han.
nullnull
Kommentera artikeln
I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.
Grundreglerna är:
- Håll dig till ämnet
- Håll en respektfull god ton
Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.