”Se upp med Securitas Direct”

Scania, ABB, Alfa Laval, Trelleborg. Listan över glänsande verkstadsrapporter är lång som kön till Stureplans utebord i vårsolen.

– Orderingången är så bra att väldigt få långsiktiga kan sälja, slutsatsen är ju att det blir fler kvartal med riktigt bra resultat. Det som är alarmerande är kapacitetsutnyttjandet. Hur länge kan bolagen öka så här? frågar sig en Rolex Yacht-Master.
Trelleborg fick draghjälp av rykten om att Christer Gardell är på väg in i bolaget.

– Han gillar att ta tag i strukturen och Trelles struktur har det snackats om länge, säger en modemedveten mäklare.

– Och Cevian skulle må bra av att få fokus på något annat än sin taskiga interna kontroll.

Men Lux levererade inte.

– De lyckades ett kvartal och då handlade man upp aktien som om marginalmålen redan vore nådda. Och det i ett bolag där det inte är någon ordning och strukturposter är legio. De bockar plåt och säljer lite kylskåp, men värderas högre än Sandvik. Det är helt skevt, säger vår modesprätt med en skjorta där knappar och knapphål skiftar i regnbågens färger.

Stenbecksfären fick också mycket stryk, både på börsen och verbalt vid lunchborden.

– Det är dags att återinföra analytikermassagen, flinar en elak som förr om åren brukade bli uppringd när sfärens ir-konsulter ville snacka ned förväntningarna.

Invik var undantaget. Isländska Milestones bud var en given snackis. Varför säljer Kinnevik? Golvet har tidigare skrivit om Stenbecksbarnens behov av kontanter, men MTG har varit favoriten på säljlistan. Bakom Milestone finns två bröder som ägde 15 procent i Glitnir men blev utmanövrerade av FL Group.

– Och så kastar de sig över Invik. Undrar vad de egentligen vill åt? Jag tror mest att de vill äga något finansiellt för det är ju där det händer saker just nu. Utgå från att leveragen är lika hög som Turning Torso, säger en Chesterfieldfåtölj.

En förvaltare med en skön post Invik i portföljen är ändå missnöjd. Mycket vill ha mer.

– De betalar 23 kronor mer för A-aktierna än för B-aktierna. Det är ju inte klokt. Rena 1900-talet. Får man verkligen göra så fortfarande?

En av Golvets vänner varnar också för att kollapsen i den spanska fastighetssektorn drabbar Securitas Direct som kommer med rapport nästa vecka. Spanien står för drygt halva omsättningen.

– Securitas Direct ska man se upp med. De har tydligen installerat larm i nybyggen i Spanien och hoppas att de som flyttar in vill betala för larmet. Det blir dyrt när det blir svårare att sälja husen, säger en klackring.

En placerare varnar för att den svala dollarn snart börjar bita.

– Jag är ingen större köpare på de här nivåerna, racet är lite över för i år. Jag gillar inte att köpa mitt i likviditetsforsen. Den driver upp aktierna, när utdelningarna är klara om en vecka eller två är vi tillbaka till navelskåderiet. Då handlar det om att gissa USA-siffror och gisslandramer i oljeländerna igen, säger vår källa över en spetsad kaffe vid majelden.

Och så får näringsdepartementet däng för sitt val av rådgivare i utförsäljningen av Telia Sonera-posten. Deutsche Bank och UBS fick det eftertraktade uppdraget.

– “Näringen” är helt prisblind. Deutsche Bank har inget bra track record alls, de har fått uppdraget bara på grund av sin avgiftsstruktur. UBS är väl lite bättre, men några starka spelare på den nordiska marknaden är de inte, säger en corporate finance-kännare med cabben nere, trots den svala vårvinden.

Dela:

Kommentera artikeln

I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.

Grundreglerna är:

  • Håll dig till ämnet
  • Håll en respektfull god ton

Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.



OBS: Ursprungsversionen av denna artikel publicerades på en äldre version av www.affarsvarlden.se. I april 2020 migrerades denna och tusentals andra artiklar över till Affärsvärldens nya sajt från en äldre sajt. I vissa fall har inte alla delar av vissa artiklar följt på med ett korrekt sätt. Det kan gälla viss formatering, tabeller eller rutor med tilläggsinfo. Om du märker att artikeln verkar sakna information får du gärna mejla till webbredaktion@affarsvarlden.se.