SEB:s styrelse föreslås till omval

Aktieägarna i banken SEB kallas till årsstämman den 19 mars i Stockholm. Styrelsen föreslår att stämman beslutar om en utdelning på 11,50 kronor per aktie, fördelat på 8,50 kronor i ordinarie och 3,00 kronor som extra utdelning.
SEB:s styrelse föreslås till omval - WEB_INRIKES
SEB:s styrelseordförande Marcus Wallenberg.

Valberedningen föreslår omval av den sittande styrelsen, bestående av styrelseordförande Marcus Wallenberg samt styrelseledamöterna Jacob Aarup-Andersen, Signhild Arnegård Hansen, Anne-Catherine Berner, John Flint, Winnie Fok, Svein Tore Holsether, Sven Nyman, Lars Ottersgård, Helena Saxon och Johan Torgeby.

Styrelsen föreslår att stämman beslutar om ett incitamentsprogram för 2024 riktat till ledande befattningshavare och nyckelpersoner.

Styrelsen vill ha bemyndigande från stämman att besluta om förvärv och överlåtelse av egna aktier. Styrelsen vill även ha bemyndigande från stämman att besluta om emisison av konvertibler.

Stämman föreslås besluta om indragning av 40,15 miljoner egna A-aktier som banken har återköpt.

Dela:

Kommentera artikeln

I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.

Grundreglerna är:

  • Håll dig till ämnet
  • Håll en respektfull god ton

Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.