”Skakigt i Kaupthing”

Golvet umgås mest med cyniska och giriga, men välskräddade, finanshajar som sällan eller aldrig har ett gott ord att säga om någon. Därför var det ovant med den hjärtevärmande tacksamhet som strömmade mot Fed-chefen Ben Bernanke efter diskontosänkningen i fredags.

– Han räddade marknaden. Det såg riktigt nasty ut när Fed ingrep, säger en mäklare som fortfarande har darr på stämman av sinnesrörelse.

Men samtidigt är det ingen som vågar blåsa faran över.

– Det började med näsblod, men blev ett livshotande sår i aorta. Då ska man vara mycket, mycket försiktig. Det finns aktörer som har förlorat hela förtjänsten av två års carry trade på en vecka. Jag skulle bli förvånad om inte fler fonder gör “belly up” och det kan skaka om marknaderna ytterligare, säger en chesterfieldfåtölj

Bankerna är den bransch som drar till sig mest oönskad uppmärksamhet. En av stans bästa stockpickers slår larm om Kaupthing. Räntan på bankens egen finansiering har skenat den senaste månaden, upp 50 punkter. Det beror delvis på kreditoron men också på att Kaupthing tänker förvärvärva problemtyngda holländska banken NIBC för 28 miljarder kronor. Och Moody’s har satt upp Kaupthing på bevakningslistan med negativa utsikter, alltså risk för sänkt kreditbetyg.

– De ska refinansiera ett par miljarder euro snart, om jag har förstått det rätt, och det kan bli rätt skakigt i det här läget, säger stockpickern som skulle vilja blanka aktien men har upptäckt ett annat problem.

– Det går knappt att handla aktier. Kaupthing är ju rätt stort nu men omsättningen är bedrövlig. Framför allt är det omöjligt att låna aktier för att blanka. Isländska institutioner äger nästan allt och tjuvhåller på dem. De är livrädda att luften ska gå ur aktien och gör allt de kan för att skydda den.

En annan som följer Kaupthing är inte riktigt lika baissig.

– Kaupthing förlängde durationen på sin upplåning förra året och subprimeskräpet i NIBC ingår inte i affären, så det borde gå att få ihop den. Men generellt ska man nog vara försiktig med banker ett tag nu, säger en tweed från Rose & Born.

En mäklarvän var däremot osedvanligt nöjd med sina bankaffärer.
SEB var grymt nedpressat och Nordea också. Vi var startklara när Fed-beskedet kom. Att Investor agerat lite i SEB gör det ju inte mindre intressant, sa bankvännen över en Pilsner Urquell.

Sampos senaste uppflaggning i Nordea väcker också intresse.

– Nalle Wahlroos har en plan, han köper inte aktier bara för att han tror att de ska stiga, säger en kräftälskare mellan tersen och quarten.

Private equity är ett annat segment som drabbats av frossan. När det tidigare var en enkel match att låna 70-80 procent av köpeskillingen, vill bankerna nu bara släppa till 65 procent. Och räntan, som tidigare var 5 procent, kan vara 7 procent på den turbulenta dagsmarknaden.

– Priserna har redan kommit ned. Tidigare kunde de ligga på 13-14 gånger ebitda (rörelseresultat före avskrivningar och amorteringar), nu är de 9-10 gånger ebitda, säger en konstkännare med tentaklerna långt in i den hemlighetsfulla PE-sfären.

I den heta beklädnadssektorn ser det ut som om finländska Capman har lyckats komma över en riktig isbit, MQ. Vd Lars Stenberg fick sparken tidigare i somras, och att det “går bra” som Capman säger är det inte många som tror på. Ett skäl skulle kunna vara själva upplägget, där handlarna sålde till Capman för att sedan få återinvestera en mindre del.

– Har Capman verkligen strukturerat den där affären rätt? Om butikschefen i Varberg får loss 15 millar och återinvesterar två, så har han ändå 13 milllar kvar, säger vår kännare.

Att private equity har mindre handlingsutrymme har också bidragit till att pressa Electrolux som fått mycket stryk trots hyggliga rapporter, konspirerar en mäklarvän i t-tröja från J Lindeberg.

– Lux har handlats med premie på grund av spekulationer om ett private equity-bud. Samma sak gäller Husqvarna. Risk för en svalare USA-konjunktur bidrar ju också förstås, men Husqvarna är ju inte lika USA-beroende längre efter Gardena, säger den slipslöse.

Att SSAB skulle kunna få det jobbigt att låna till jätteaffären Ipsco ska också ha kylt kursen. Men där är pengarna klara och levererade, säger Golvets källor.

Dela:

Kommentera artikeln

I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.

Grundreglerna är:

  • Håll dig till ämnet
  • Håll en respektfull god ton

Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.



OBS: Ursprungsversionen av denna artikel publicerades på en äldre version av www.affarsvarlden.se. I april 2020 migrerades denna och tusentals andra artiklar över till Affärsvärldens nya sajt från en äldre sajt. I vissa fall har inte alla delar av vissa artiklar följt på med ett korrekt sätt. Det kan gälla viss formatering, tabeller eller rutor med tilläggsinfo. Om du märker att artikeln verkar sakna information får du gärna mejla till webbredaktion@affarsvarlden.se.